17.09.2008

ZLOT LUDZI KSIĄŻKI



Sabaty czarownic nikogo nie dziwią.
Podobnie jak zloty miłośników motoryzacji. Sympatyków Garbusów, Syren czy Alfa Romeo nie brakuje. O zlotach motocykli Harley-Davidson słyszał każdy. O spotkaniach fanów Italo Disco lub psich zlotach Yorków wie mniejszość. A może tylko niektórym tak się wydaje?
Takie zjazdy są potrzebne. Służą wymianie tajemnej wiedzy, przekazywaniu doświadczeń. Muszą być połączone oczywiście z miłym, nocnym biesiadowaniem, by na rok przyszły przyciągnęły większą rzeszę miłośników danego wycinka rzeczywistości. Wszak wielbić da się wszystko...

A z miłości do książek i ich czytania krakowski Instytut Książki wyczarował
ZLOT LUDZI KSIĄŻKI.

Po raz pierwszy... Miejmy nadzieję, że nie ostatni.
Ta impreza to ukłon w stronę wszystkich, działających w Polsce od 2007 roku, DYSKUSYJNYCH KLUBÓW KSIĄŻKI.
W bardzo zimny dzień, 15 września 2008 roku o godzinie 13 na widowni Teatru Narodowego w Warszawie zasiadł zaklęty krąg ludzi. Owa tajemnicza publiczność to przede wszystkim bibliotekarze-koordynatorzy i moderatorzy DKK, czytelnicy-klubowicze, pracownicy Instytutu Książki, znakomici pisarze i krytycy literaccy. Zlot rozpoczęła prezentacja multimedialna, która pokazała, jak to podążając za anglosaskim stylem, dzięki Instytutowi Książki i British Council, DYSKUSYJNE KLUBY KSIĄŻKI stały się też polską modą na czytanie.
Następnie wszystkich księgolubów powitał Dyrektor Instytutu Książki - Grzegorz Gauden, poświęcając również słów parę DKK.
Kolejnym punktem Zlotu były wykłady, nie trzeba dodawać, że niezwykle interesujące i warte wysłuchania. Joanna Olech wprowadziła nas w zaczarowany świat książki dziecięcej, Bożena Dutko podążyła wszędobylskim szlakiem literatury reportażowej, prezentując m. in. laureatkę tegorocznej nagrody "Cogito" - książkę Małgorzaty Szejnert "Czarny ogród", a Kazimiera Szczuka odkryła zakamarki literatury feministycznej, polecając m. in. "Trzepot skrzydeł" Katarzyny Grocholi.
Po literackich prezentacjach przyszła pora na doraźnie stworzony Dyskusyjny Klub Książki. W dyskusji o megabestsellerze, kontrowersyjnej powieści Jonathana Littella "Łaskawe", której wydanie w Polsce na początek października zapowiedziało Wydawnictwo Literackie, udział wzięli pisarze: Eustachy Rylski i Jacek Dukaj (z powodów osobistych nie dojechał Stefan Chwin). Moderatorem spotkania był dziennikarz Wojciech Orliński. Dopełnieniem powyższych wykładów i dyskusji było wystąpienie wiceministra Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Żuchowskiego (choć zapowiadano samego ministra Bohdana Zdrojewskiego) traktujące m. in. o roli publicznych bibliotek, które odkrywają społeczeństwu wartość poznawczą książek i zachęcają do ich czytania.
Na zakończenie rozwiązano konkurs ogłoszony przez Instytut Książki na najlepszą recenzję książki omawianej na spotkaniach Dyskusyjnych Klubów Książki. Nadesłano ponad 300 prac. Dyplom pamiątkowy i bon o wartości 500 zł na zakup książek w dowolnej księgarni trafił do Agnieszki Siwek z DKK w Ostrowcu Świętokrzyskim - autorki błyskotliwej recenzji powieści Clifforda Chase'a pt.: "Oskarżony Pluszowy M"(kliknij i czytaj)
Kulminacją uroczystości był koncert Stanisława Sojki, który przeniósł nas w oryginalnie wyśpiewany świat poezji Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, Leopolda Staffa i Williama Shakespeare'a.
Po części oficjalnej uduchowieni goście udali się do foyer, by tym razem ciało poznało, co to raj dla podniebienia...
Miejsce ZLOTU wypełniło się dobrą energią, dając LUDZIOM KSIĄŻKI moc do dalszego działania.


Brak komentarzy: