12.03.2008

Wystawa pt. „Pierwszy polski banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Jana Pawła II”

Oddział Okręgowy NBP w Łodzi przygotował i zorganizował wystawę związaną z procesem powstawania pierwszego w Polsce banknotu kolekcjonerskiego z wizerunkiem Jana Pawła II. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Widzew Grażyna Rurowicz oraz pracownicy banku, zajmujący się edukacją ekonomiczną, pan Sławomir Kabza oraz pani Randia Filutowska, sprawili, że ekspozycja trafiła do Działu Gromadzenia, Opracowania, Udostępniania i Informacji Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Widzew przy ul. Ketlinga 21. Można ją oglądać od 29 lutego do 31 marca br.
Wystawa jest ekspozycją „wędrującą”. Ma być prezentowana w różnych obiektach użyteczności publicznej, m. in.: w bibliotekach, domach kultury, urzędach miasta, w kościołach oraz innych, często odwiedzanych przez społeczności lokalne, miejscach. Przed ekspozycją w lokalu Działu Gromadzenia, Opracowania, Udostępniania i Informacji wystawę można było obejrzeć jedynie podczas „Dni otwartych NBP” w dniach 2-3 czerwca 2007 roku. Po raz kolejny wystawa zagościła w Bełchatowie w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, gdzie była prezentowana w dniach 11-29 lutego br. Kolejnym miejscem stała się nasza książnica.
W holu biblioteki, korytarzu oraz Wypożyczalni można podziwiać 30 barwnych fotografii, oprawionych w passe-partout koloru ecru wraz ze stylowymi sztalugami „Talensa”.
Akcja służy upowszechnianiu wiedzy na temat powstania tego historycznego banknotu, a także promocji jego sprzedaży.
Wystawie towarzyszy konkurs na „Projekt graficzny banknotu literackiego”. NBP Oddział w Łodzi ufundował dla trzech zwycięskich prac oryginalne banknoty kolekcjonerskie. Narodowy Bank Polski wyemitował pierwszy polski banknot kolekcjonerski o nominale 50 złotych 16 października 2006 roku, w rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Prace nad przygotowaniem banknotu trwały ponad rok. Projekt graficzny opracował artysta grafik Andrzej Heidrich.
Dzięki współpracy biblioteki z NBP Oddział w Łodzi można zapoznać się z etapami żmudnej pracy nad przygotowaniem tego banknotu do produkcji.

Brak komentarzy: