ROZKAZ SPECJALNY 1/2010
W ten dzisiejszy poranek witam Wszytkich serdecznie w naszym obozie "DZIAŁU GROMADZENIA" na uroczystym apelu z okazji 55-lecia istnienia Biblioteki.
Wyprzedzamy tę rocznicę o jeden dzień, gdyż Dział Gromadzenia powołano do życia 30 kwietnia 1955 roku. Kto chce poznać szczegółową historię placówki – odsyłam do zbiorowej, bibliofilskiej publikacji "Biblioteki widzewskie" oraz tzw. Dokumentów Życia Społecznego – ulotek, zaproszeń oraz naszego, ostatnio lekko uśpionego bloga.
Generalicjo, Instrukcjo, Administracjo, Generalicjo w Stanie Spoczynku, Sztabie w Stanie Spoczynku oraz dzisiejsze Siły stacjonujące na Widzewie! Bibliotekarze!
Dziękuję za Waszą obecność na tym porannym apelu i życzę Wam dalszej wiary
w głęboki sens bibliotekarskich ideałów i sił do niezłomnego trwania w wierności książkom, księgom, gazetom, płytom, plikom, pyłom i kurzom oraz każdemu nowemu medium.
Mam nadzieję, że będzie to dzień pełen wrażeń i będziemy bawić się świetnie,
a jednocześnie zrobimy coś dobrego dla książki i czytelnictwa, o czym za chwilę.
Podaję do wiadomości szczegółowy program na dziś:
1.Służbę wartowniczą dzisiaj pełni załoga Działu Gromadzenia.
Jego zawołanie na dziś: „Załoga Dżi – melduje się u drzwi."
2.Służbę w kuchni pełni: Załoga Dżi;
3.Zakwaterowanie i prowiant, dzięki tylko sobie znanym, zaszyfrowanym sposobom, zapewnia Głównodowodzący;
4.Oficjalne uroczystości zakończy poczęstunek;
5.Udzielam Wszystkim pochwały za przybycie;
6.Stacjonującym ze mną w obozie "DZIAŁ GROMADZENIA" Koleżankom przyznaję następujące stopnie:
- Koleżance Annie Białek nadaję rangę pułkownika za przygotowanie w porze nocnej tajnej półki, którą docinała, szlifowała i głaskała, a potem taszczyła, a której to oficjalne otwarcie nastąpi niebawem;
- Koleżankę Annę Misztal pasuję na majora, bo zarządza obozem niczym majordomus i odnajduje się zawsze w sprawach majorowych czyli wielkich;
- Koleżance Annie Stecko przyznaję stopień kapitana, bo to kapitalna nowa mama;
- Koleżankę JoannęTomaszewską mianuję porucznikiem , bo to swój człowiek do specjalnych poruczeń;
7.Poligonu nie będzie. Ogłaszam jednak akcję o kryptonimie WINO – Wędrowniczą Imprezę na Orientację oraz pełną gotowość do wymarszu;
8.Wzywam wszystkich do Udziału w akcji bookcrossingowej – uwolnimy 55 książek na 55 lat biblioteki,a tym samym przystąpimy z wyprzedzeniem do VII polskiej edycji Święta Wolnych Książek, które zaplanowano na 9 czerwca.
Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Idea Bookcrossingu zrodziła się w marcu 2001 roku w Stanach Zjednoczonych.
Jej pomysłodawcą był informatyk Ron Hornbaker, który postanowił namówić ludzi do dzielenia się w niecodzienny sposób książkami, które zrobiły na nich wrażenie. Założył serwis internetowy, na którym wybranym do uwolnienia pozycjom można przydzielić specjalny numer BCID (Bookcrossing ID) i dzięki niemu, monitorować ich dalsze losy. Inspiracją dla Hornbaker’a były dwa projekty internetowe: PhotoTag, wypuszczający w teren jednorazowe aparaty fotograficzne z misją wykonania przez każdego znalazcę jednego zdjęcia i Where’s George, śledzący wędrówkę jednodolarowego banknotu na podstawie numeru seryjnego. Akcja w krótkim czasie zyskała sympatyków na całym świecie, także w Polsce.
Bookcrossing funkcjonuje w Polsce od 2003 wzbudzając duże zainteresowanie i popularność. W światowy ruch bookcrossingu zaangażowało się już ponad osiemset tysięcy ludzi z ponad 130 krajów. Dzięki nim uwolnionych zostało ponad 6 milonów książek.
Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, (park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino), jak również w miejscach w tym celu przygotowanych - półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.
Co daje mam Bookcrossing?! Bookcrossing daje szansę tym, których nie stać na zakup wymarzonej pozycji literackiej, samotnikom i nieśmiałym ułatwia nawiązywanie licznych kontaktów, inicjuje rozmowy, dyskusje.
Bookcrossing to forum uwalniaczy książek, na którym można wymieniać się informacjami o najczęstszych miejscach pozostawień, umówić na spotkanie czy przekazać adres nowej półki bookcrossingowej, skomentować dowolny temat.
Bookcrossing to uczestnictwo w międzynarodowym ruchu czytelniczym, to również rodzaj elitarnej mody - dzięki której częściej rozmawiamy o książkach, polecając sobie nawzajem te najlepsze.
Bookcrossing to aktywne uczestnictwo młodzieży w Święcie Uwalnianych Książek, to promocja szkół, bibliotek, instytucji, prezentacja umiejętności i możliwości.
9.Otwieram próbę na sprawność Szybkiej Stopy powiązanej ze zdobyciem sprawności Uwalniacza Książek;
10.Ogłaszam otwarcie Oficjalnej Półki Bookcrosingowej w przedsionku biblioteki;
11.Zarządzam zwijanie biwakowiska i wymarsz do pracy;
12.Zezwalam na uwolnienie książki podczas podróży do filii lub w późniejszym czasie;
13.Namawiam do odnotowania miejsca uwolnionej książki. Przekazanie tego faktu Działowi Gromadzenia może nastąpić drogą mailową wraz z podaniem specjalnego numeru, który znajdziecie Państwo na przygotowanym pasku papieru w książce. Pozwalam dokonać tego samodzielnie za pośrednictwem strony internetowej Bookcrossing.pl;
14.Dziękuję wszystkim uczestnikom i kadrze za wspólną pracę, zabawę, właczenie się w bookcrossingową akcję oraz świetowanie urodzin naszej biblioteki;
CZEGO BIBLIOTECE W JUBILEUSZ ŻYCZYĆ?
CO NA DUŻE FUNDUSZE NIE PRZESTAJE LICZYĆ?
MOŻE NIECO SŁOŃCA I PRZYJACIÓŁ WIELU?
ŻELAZNEJ KONSEKWENCJI W DĄŻENIU DO CELU?
ZAMIAST URODZINOWEJ, KOLOROWEJ RACY,
FANTAZJI I SZCZĘŚCIA I BEZTROSKIEJ PRACY.
ŻYCZLIWEGO SŁOWA, CZASEM DOBREJ RADY
DRZWI NA ZAPLECZE I NOWEJ BIBLIOTECZNEJ LADY!!
podpisano:
straszny kustosz Joanna Lipińska
2 komentarze:
Tak! Bookcrossing to jest to! :) My podczas rajdu uwolniliśmy ponad 100 książek! A dzisiaj właśnie zastanawiałam się gdzie w bibliotekach jest taka półka:) U siebie w bibliotece mamy taką od kilku miesięcy, cieszę się, że Moja Ulubiona Biblioteka ma swoją :) Gratuluję 55 lat, półki, i bibliotekarzy, i super zbiorów, i ciekawego bloga, i... życzę wszystkiego, co najlepsze! :)
Gratulacje i życzenia dla Szanownej Jubilatki!! olejnych 55 ... a, co tam! - kolejnych 155 lat!!
Wszystkiego dobrego
Prześlij komentarz